gallery/logo khonsuay

CHOVATEĽSKÁ STANICA PLEMENA THAJSKÝ RIDGEBACK

gallery/thairidgeback

Thajský ridgeback - história

 

 

 


Thajský ridgeback je plemeno opradené záhadami a legendami, podobne ako Thajsko samo.


Je nejasné, či boli psy s ridgom na chrbte privezení moreplavcami z Juhovýchodnej Ázie, kde existovalo plemeno Phu Quoc (menší pes ako Thajský ridgeback a s iným sfarbením), alebo či obchodníci s otrokmi doviezli psy s ridgom z Afriky do Thajska a neskôr do Indie . V tropických oblastiach Thajska žijú dodnes psy Senza, ktorí majú veľa spoločných vlastností a znakov.

 

Sú väčšinou stredne veľké, majú veľmi krátku srsť, výrazne veľké uši a zatočený alebo šabľovite nesený chvost. Sú veľmi plaché, avšak na druhú stranu veľmi zvedavé, disponujúci skutočne vysokou inteligenciou a ťažkou ​​ovládateľnosťou. Tieto vlastnosti sú tak silno zakorenené v ich povahe, že ani niekoľkotýždňové šteňa sa nedá prevychovať.

 

Niektoré sú v dnešnej dobe uznané medzinárodne, napr. Basenji, Rhodézsky ridgeback a Thajský ridgeback , ďalším hrozí dokonca aj vyhynutie.

gallery/trd-300x200
gallery/ancient_thai_scroll_2

Aj keď je pôvod thajského ridgebacka nejasný, isté je, že ide o veľmi staré, možno jedno z najstarších a najpôvodnejších plemien vôbec. Zatiaľ však nikto nie je schopný doložiť jeho skutočný pôvod a vek. To sa preukázateľne odhaduje na minimálne 400 rokov. V rukopisoch kráľa Songthana (1611-1628) je Thajský ridgeback popisovaný ako "veľký pes s ridgom na chrbte, vyskytujúci sa v rôznych farbách. Má špicaté a vztýčené uši a svoj chvost nosí nahor ako meč. Je čulý, silný, nebojácny a verný svojmu pánovi, hoci je schopný živiť sa sám hrabaním v krajine a lovením malých živočíchov. "


Jedná sa o domorodé plemeno a jeho korene siahajú na východ Thajska. V tejto časti Thajska žili prevažne chudobní ľudia, z toho dôvodu bola táto rozsiahla oblasť Thajska držaná dlho v izolácii a to zabránilo kríženiu Thajského ridgebacka s inými plemenami psov. Preto je Thajský ridgeback bezpochyby pôvodným plemenom.


Prapôvod plemena možno vidieť v thajských jaskyniach, predovšetkým v jaskyni Tum-Pra-Toom, ktorej vek sa odhaduje na 3000 rokov. Tradičné maľby na stenách jaskyne zachytávajúce vtedajší život, vrátane psov, ktoré boli pre tamojšie obyvateľstvo najcennejším majetkom a do istej miery tiež spôsobom obživy. Rovnako v susednej Kambodži boli nájdené 1000 rokov staré jaskyne, na stenách ktorých sú vyobrazené psy s ridgom. Pes bol pôvodne chovaný za niekoľkými účelmi. Ako strážny pes strážil dom, keď jeho rodina pracovala na poli. Lovecký pud uplatnil doma, kde lovil potkany, hady a iných škodcov, dokonca bol používaný aj na ťahanie menších vozíkov s nákladom, alebo ich sprievodcom ako strážca. Svorka psov dokázala uloviť králiky, zajace, alebo dokonca mladého kanca, či srnku. Silnejšie jedince dokázali takto loviť samostatne. Na rozdiel od rhodézskeho ridgebacka, ktorý svoju korisť hnal k lovcom, thajský ridgeback svoju korisť ihneď zabíjal s dravosťou a presnosťou mačkovitej šelmy. Postupoval takticky a v love bol veľmi úspešný.


Miestni obyvatelia, žijúci predovšetkým v odľahlých častiach Thajska, hovoria Thajskému ridgebackovi dodnes veľmi príznačne - pes domáci. Okolo roku 1975 začali thajskí chovatelia vyvíjať veľké úsilie na záchranu tohto pôvodného plemena a výsledkom ich práce sa stalo uznanie plemena v štandardoch FCI.  Existuje už len veľmi málo takto čistých plemien, ako je práve Thajský ridgeback.