gallery/logo khonsuay

CHOVATEĽSKÁ STANICA PLEMENA THAJSKÝ RIDGEBACK

gallery/thairidgeback


THAJSKÝ RIDGEBACK

(Thai Ridgeback Dog)

 

 

Krátky prehľad histórie - Thajský ridgeback je staré plemeno, dokumentované na archeologických nálezoch starých 360 rokov. Používal sa najmä na lov vo východnom Thajsku. Tieto psy boli tiež používané  ako sprievod vozov a na ich stráženie. Dôvodom, prečo si plemeno uchovalo tak dlho svoj pôvodný vzhľad, je nízka kvalita komunikácií vo východnom Thajsku - pes sa preto nemohol krížiť s inými plemenami.

gallery/breed_std

Celkový vzhľad - stredne veľký pes s krátkou srsťou, ktorá tvorí na chrbte "ridge" (pruh srsti rastúci opačným smerom ako okolitá srsť) .Telo je trochu dlhšie ako je výška v kohútiku. Dobre vyvinuté svalstvo,  telesné dispozície psa ho predurčujú k veľkej aktivite.

Dôležité proporcie - dĺžka tela k výške v kohútiku = 11:10, hĺbka hrudníka k výške v kohútiku = 1: 2

 

Hlava

Temeno - ploché, mierne klesá k čelovému sklonu. Čelový sklon je zreteľný, ale málo vyznačený, nemá prudko klesať. Tvárová časť - ňucháč je čierny (u modrých jedincov sivomodrý), chrbát nosa rovný a dlhý, papuľa v tvare klinu. Pysky pevne priliehajú, jazyk fialovej farby, tmavé škvrny na jazyku sú preferované. Čeľusť je pomerne široká, sánka je mohutná. Chrup - biele a silné zuby, nožnicový zhryz. Oči - stredne veľké, mandľového tvaru, tmavohnedé, pri modrom a izabelovom sfarbení srsti sú prípustné jantárové oči. Uši - nasadené na temene, primerane od seba vzdialené, vztýčené, naklonené dopredu, v tvare širokého trojuholníka.

 

Trup

Krk - strednej dĺžky, silný, svalnatý, mierne klenutý, hlavu nesie vysoko. 

Chrbát - silný a rovný.

Bedrá - silné a široké.

Kríže - primerane zaoblené.

Hrudník -  dostatočne hlboký,  dosahuje po lakte, hrudný kôš je klenutý, ale nemá byť súdkovitý.

Spodná línia - dobre vtiahnuté brucho.

Chvost -  pri koreni hrubý, smerom k špici sa zužuje, koniec chvosta dosahuje po päty, chvost je nesený v tvare kosáka nad chrbtom.

 

Končatiny

Hrudníkové  končatiny - rovné predlaktia.

Panvové  končatiny - dobre vyvinuté stehná, dobre zauhlené kolená. Päty mocné, pazúriky čierne alebo u modrých a izabelových jedincov svetlé (farba slonoviny).
Pohyb - dlhý krok, telo sa nemá kolísať zboka nabok. Stopu tvoria dve paralelné, rovné línie. Pri pohľade spredu sa predné končatiny pohybujú tak, že plecia, lakte a nadprstia ležia na jednej línii. Pri pohľade zozadu sú na jednej línii kolená a päty. Ridgeback sa pohybuje priamo dopredu, nevtáča ani nevytáča labky. To mu umožňuje dlhý krok a výdatný pohyb. Pohyb má byť plynulý a harmonický.

 

Koža - mäkká, jemná a dobre priliehajúca. Na hrdle nie je voľná koža (lalok).

 

Osrstenie

Vlastnosti srsti - bez podsady, krátka, veľmi jemná – na dotyk hodvábna a hladká, nechráni kožu pred dažďom.

Hrebeň (ridge) - tvorí srsť, ktorá rastie proti smeru ostatnej srsti. Začína na kohútiku a pokračuje až k bedrovým hrbolcom, má byť od ostatnej srsti jasne oddelený, postupne sa zužuje a je symetrický. Existuje veľa tvarov a dĺžok  ridgu.

 

Niektoré tvary ridgu u TRD - tvar šípu, kužeľa, ihlice, sedla, gitary...

gallery/ridges

Sfarbenie - jednofarebné – červené (čím tmavšie tým lepšie), čierne, modré (od jemne striebornej až po sýto tmavomodrúa) a farba izabel( od jemnej farby bielej kávy až po tmavšie sfarbenie pšenice). Jedince farby izabel majú vždy svetlé nechty a nosnú hubu sfarbenú do siva. Pri červených jedincoch je veľmi žiadúca čierna maska, pri farbe izabel strieborná. Čierne a modré jedince nemajú masku prípustnú.

Výška a hmotnosť

Ideálna výška v kohútiku - psy 56 - 61 cm, suky 51 – 56 cm. Toleruje sa odchýlka výšky +/- 2,5 cm.

Hmotnosť -  suky od 18 – 26 kg, psy od 23 – 35kg
Chyby - akákoľvek odchýlka od uvedených znakov sa má považovať za chybu a vážnosť, s ktorou je vada posudzovaná, má byť v priamom pomere k jej stupňu. Iný zhryz ako nožnicový. Asymetrický ridge.   

Vyradzujúce vady

Prílišná agresivita alebo plachosť. Chýbajúci ridge. Dlhá srsť.

Pozn . - psy (samci) musia mať dva normálne vyvinuté semenníky, plne zostúpené v miešku.

Povaha, správanie

Odolný a aktívny pes s výbornými predpokladmi na skákanie. Verný rodinný pes.

gallery/colors